Digital signage – jak to robią banki?

Digital signage – jak to robią banki?


Digital signage  – jak to robią banki?

W dobie cyfryzacji ekrany digital signage cieszą się coraz większą popularnością.
Żeby zostać zapamiętanym należy szukać innowacyjnych metod, które pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji. Rozwiązania digital signage to skuteczne narzędzie promocji, które wykorzystuje coraz więcej firm – w tym również banki.

Aby zaprezentować ofertę w sposób nieszablonowy i wybić się na tle konkurencji potrzebne są nie tylko dobrze zaplanowane działania marketingowe, ale także technologia.
Zewsząd zalewani jesteśmy przekazami reklamowymi, które zaczynamy ignorować. (powstało nawet określenie „banner blindless”, czyli „ślepota bannerowa”), dlatego też potrzebne są rozwiązania, które sprawią, że klient zwróci uwagę na nasz przekaz.

Systemy digital signage wykorzystywane są w punktach sprzedaży, lotniskach, dworcach, czy bankach, a ich głównym celem jest wsparcie sprzedaży poprzez publikację treści multimedialnych, promujących usługi lub produkty. Oprócz zastosowań typowo reklamowych, technologia ta  wykorzystywana jest także do wyświetlania aktualności ze świata, czy też informacji pogodowych. (głównie w supermarketach, obok kas sklepowych, jako sposób na umilenie czasu)

Wyróżnia się dwa rodzaje systemów – te oparte na interakcji oraz informacyjne. W tych pierwszych, klienci mają możliwość wyszukania konkretnych informacji przy użyciu np. ekranów dotykowych. Drugie zaś służą do przekazywania informacji o usługach, czy produktach.

Banki nie zostają w tyle

Wprowadzenie systemów DS w placówkach bankowych to połączenie marketingu z funkcjonalnością, które ma wiele zalet. Oprócz kwestii wizerunkowych (bank nie zostaje „w tyle” i podążą za nowoczesnymi technologiami), istotny jest fakt, że rozwiązania te usprawniają pracę banków i mogą sprawić, że czekanie w długich kolejkach nie będzie aż tak nużące. Jest to więc okazja aby przekazywać istotne informacje oraz dostarczać rozrywkę. Niech za przykład nowoczesności posłuży tu grecki bank, wykorzystujący tę właśnie technologię:


W dużym uproszczeniu, tematyka prezentowanych treści skupia się na dwóch kategoriach: tych, które prezentują ofertę bankową oraz takie, które opierają się na przekazywaniu informacji z zakresu wydarzeń ze świata, polityki, czy gospodarki. Aby urozmaicić klientom czekanie w kolejce, wyświetlane są aktualności, lub też informacje o akcjach inwestycyjnych, czy  kursach walut.

Personalizacja to przyszłość

Spróbujmy wyobrazić sobie sytuację, w której po wejściu klienta do banku, na ekranie wyświetla się komunikat: „Dzień dobry, Panie Nowak, zapraszamy do zapoznania się z…”
Na dzień dzisiejszy brzmi to nieco nierealnie, lecz w przyszłości może stać się codziennością.

Działania Digital Signage będą dążyć do personalizowania komunikatu. W dobie ogromnego natłoku przekazów reklamowych, takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ komunikat dedykowany konkretnej osobie na pewno nie umknie jej uwadze.

Już dziś zaczęły pojawiać się pierwsze systemy rozpoznające płeć klientów.
Obecnie, niektóre zagraniczne banki wprowadziły możliwość wyświetlania spersonalizowanych informacji, jeżeli klient po wejściu do placówki zidentyfikuje się kartą bankową w samoobsługowym urządzeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest dopasowanie reklam pod konkretną osobę, co może mieć wpływ na wzrost sprzedaży.

W głównej mierze istotnym jest, aby wdrożony system Digital Signage generował ciekawe, wartościowe i przydatne treści. Jeśli stworzony content sprawi, że uwaga klienta skierowana będzie na naszym przekazie – będzie to duże osiągnięcie. Taki rodzaj promocji oferuje nie tylko personalizację komunikatu, ale także docieranie do odbiorcy z informacją w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie przekazu do aktualnych potrzeb klienta.

Dostępne tłumaczenia: angielski, niemiecki