Digital Signage w nowoczesnej bibliotece

Digital Signage w nowoczesnej bibliotece


Digital Signage w nowoczesnej bibliotece.

Typowe biblioteki niekoniecznie kojarzą się z wykorzystywaniem nowych technologii i ogólnie pojętą nowoczesnością. Jedna z największych rewolucji w wielu współczesnych polskich bibliotekach było wprowadzenie komputerowego katalogu i elektronicznej bazy czytelników. Możliwości, jakie daje Digital Signage nie zostały jeszcze w pełni odkryte przez te instytucje, choć powoli zaczyna się to zmieniać.

Dzięki nośnikom Digital Signage możliwie jest, np.  informowanie użytkowników biblioteki w czasie rzeczywistym, np. o wydarzeniach związanych z życiem biblioteki, a także interaktywnych gier i quizów. Ponadto, systemy DS. znakomicie sprawdzą się w ramach digitalowego punktu informacyjnego czy interaktywnej mapki instytucji. Doskonałym pomysłem będzie także stworzenie interaktywnego katalogu z książkami, który nie tylko pokazuje dostępność wybranej pozycji w czasie rzeczywistym, ale też – w przypadku większych obiektów – wskazuje miejsce, w którym się ona znajduje.

Instalacja rozwiązań Digital Signage w instytucjach non-profit nie tylko uprości wiele procedur i zaoszczędzi czas, ale też nie będzie generować większych kosztów (z obsługi systemu można przeszkolić pracowników już zatrudnionych). Co istotne – biblioteka wyposażona w takie rozwiązania będzie pozytywnie kojarzyć się z nowoczesnymi technologiami i stanie się bardziej atrakcyjna dla młodszych użytkowników. Ponadto interaktywne i multimedialne rozwiązania znacząco rozszerzą zakres „kompetencji” biblioteki, a dzięki swej atrakcyjności mają szansę na wsparcie zwiększenia czytelnictwa.

Poniżej kilka przykładów bibliotek, które zdecydowały się na wdrożenie rozwiązań Digital Signage.

CASE STUDIES

Bloomingdale’s Public Library

W 2013 roku Biblioteka Publiczna w Bloomingdale wdrożyła u siebie rozbudowany system Digital Signage, obejmujący sieć wyświetlaczy LCD, na których pojawiają się nie tylko informacje praktyczne oraz powiadomienia o eventach związanych z życiem biblioteki. Content obejmuje także historię biblioteki, motywujące cytaty oraz gry słowne i ciekawostki z różnych dziedzin nauki.

Midland County Public Library

W 2014 roku również Midland zainwestowało we wprowadzenie systemu Digital Signage do lokalnej biblioteki. W ramach modernizacji placówki, wyposażono ją w 10 ekranów LCD. Celem było określenie nowej jakości w pozyskiwaniu informacji, zdobywaniu wiedzy i ogólnej percepcji biblioteki.

Aby to osiągnąć sięgnięto po 2 rodzaje interaktywnych aplikacji – edukacyjne gry i zabawy dla dzieci (w języku angielskim i hiszpańskim, a także przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych) oraz katalog książek, ułatwiający nawigację w placówce.

 

art_dswbibliotekach02art_dswbibliotekach01

 

 

 

 

 

Fot. via http://www.digitalsignageconnection.com

The Stanford Libraries

W bibliotekach Uniwersytetu Stanford systemy DS były wdrażane już od dłuższego czasu. W ramach zaimplementowanych rozwiązań znalazły się nie tylko stricte informacyjne treści na ekranach LCD, ale także interaktywne aplikacje, np. do komunikacji ze studentami i innymi użytkownikami bibliotek oraz umożliwiające udział w rozmaitych grach, angażujących cały kampus uniwersytecki.

art_dswbibliotekach03art_dswbibliotekach04art_dswbibliotekach05

Fot. via www.stanford.edu

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu

Dwa nośniki technologii Digital Signage znajdują się także w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biblioteka otrzymała je od Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, w ramach programu eKultura. Obecnie służą głownie do promocji wydarzeń związanych z jej działalnością, a także eventów uniwersyteckich.

art_dswbibliotekach06

Fot. via www.bu.umk.pl

Powyższe przykłady w najmniejszym stopniu nie wyczerpują wszystkich możliwości, jakie bibliotekom dają systemy Digital Signage, jednak wskazują na pewne ogólne wytyczne a propos tego, jak implementować nowe technologie do takich placówek.

Dostępne tłumaczenia: angielski, niemiecki