Przykłady wykorzystania Digital Signage za granicą

Przykłady wykorzystania Digital Signage za granicą


Przykłady wykorzystania Digital Signage za granicą.

W Polsce rozwiązania Digital Signage są czymś stosunkowo nowym. Coś, co w naszym kraju nie jest jeszcze powszechne, za granicą cieszy się ogromną popularnością. Warto więc podejrzeć, w jaki sposób firmy zagraniczne wykorzystują potencjał systemów Digital Signage, aby zdobyte inspiracje przełożyć na sukces swojej firmy.

Przeprowadzone w Polsce badania pokazują, że 58% respondentów posiada jedynie pobieżne informacje nt. technologii Digital Signage, a aż 20% z nich w ogóle o nich nie słyszało.
W dobie nieustannie rozwijającej się technologii takie wyniki mogą dziwić.

Odmienną sytuację można zaobserwować w innych krajach, gdzie firmy prześcigają się w tworzeniu jak najoryginalniejszych contentów tworzonych pod technologię Digital Signage. Prezentowane są nie tylko „zwykłe” treści zachęcające do kupna produktu – firmy starają się wyjść poza schemat i tworzą interaktywne kioski, czy też systemy bazujące na body trackingu, obok których nie da się przejść obojętnie.

Wirtualne przymierzalnie

Jeżeli chodzi o „niecodzienne” wykorzystanie DS, nie sposób nie wspomnieć o „kinect fitting room”, którą wykorzystała marka Top Shop. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci, bez potrzeby przymierzania, mogą zobaczyć, jak wyglądają w ubraniach danej marki.

Dodatkowo, przymierzalnie posiadają sensor kinect, który reaguje na ruchy ciała – nie jest więc konieczne dotykanie ekranu. „Zabawa” jest o tyle fajna, że istnieje również możliwość zrobienia zdjęcia w wybranej stylizacji.

Pomysł ten jest na tyle  ciekawy i innowacyjny, że inne marki odzieżowe, nie chcąc zostawać w tyle, również zdecydowały się wdrożyć podobne rozwiązanie.

art_digitalzagranica01

art_digitalzagranica02

Źródło: www.vonbimark.com

Australijskie kartki świąteczne

Warty uwagi jest również sposób wykorzystania wirtualnych kiosków przez jedną z galerii handlowych w Australii. Dzięki nim, klienci mogli stworzyć wirtualną, świąteczna kartkę z własnym zdjęciem, którą następnie można było udostępnić za pośrednictwem portalu Facebook. Do wyboru było kilka wariantów – mogli oni zapozować z wirtualnym Świętym Mikołajem, reniferem, bałwanem, lub też sami. W tym przypadku także wykorzystano technikę body trackingu. Akcja odbiła się szerokim echem i w ciągu zaledwie 4 tygodni, blisko 70 000 osób skorzystało z możliwości stworzenia własnej kartki świątecznej.

Times Square

Mówiąc o tego typu rozwiązaniach nie sposób nie wspomnieć o Time Square w Nowym Jorku, które jest swojego rodzaju „mekką” rozwiązań digital signage. Na każdym kroku spotkać tam można reklamy, wykorzystujące tę technikę.

Sieć TV w brazylijskim supermarkecie

W 2011 roku jedna z największych sieci supermarketów w Brazylii zdecydowała się wprowadzić na terenie swoich sklepów rozwiązania Digital Signage. Jest to dobry sposób informowania klientów w niestandardowy sposób o aktualnej ofercie oraz obowiązujących promocjach, co w rezultacie ma przekładać się na wzrost sprzedaży. Prezentowana treść to mieszanka lifestyle’u oraz promocji, na której czele stoją znane brazylijskie osobowości telewizyjne.
http://www.digitalsignagenews.pl/ftp/6/144/%5B47504%5D_DSE_2012_Content_Nominee_-_Dorsey_Digital_Media_Inc._and_Meg.mp4

Leroy Merlin i wirtualna mapa

Aby zapobiec czasochłonnemu błądzeniu między półkami sklepowymi, firma Leroy Merlin postanowiła wdrożyć system wirtualnych, interaktywnych map ułatwiających poruszanie się po sklepie. Ich obsługa jest czytelna, łatwa, a przede wszystkim pomocna. Klienci, chcąc uniknąć szukania personelu, chętniej będą wracali do sklepu, w którym znajdują się podobne udogodnienia.

Sytuacja w Polsce

Na początku roku 2013 funkcjonowało około 61 000 nośników Digital Signage na terenie Polski. Prognozy analityków sugerują, iż dynamiczny rozwój tej technologii, widoczny już za granicą, nie ominie również naszego kraju. Rozwiązania DS nie są już traktowane, jako produkt niszowy, a mnogość ich zastosowań i duża liczba potencjalnych użytkowników, sprawiają, że kwestią czasu jest wdrożenie tego rozwiązania przez firmy, które chcą podążać z duchem czasu.

Dostępne tłumaczenia: angielski, niemiecki