Interaktywne kioski, czyli nowoczesna forma sprzedaży

Interaktywne kioski, czyli nowoczesna forma sprzedaży


Interaktywne kioski, czyli nowoczesna forma sprzedaży

Interaktywne kioski to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują nietradycyjnych form reklamowych. Są one nowoczesnym sposobem promocji i mogą  zastąpić człowieka w procesie sprzedaży. Narzędzie to ma szeroki wachlarz zastosowań, o czym przekonuje się coraz więcej firm, które dostrzegły w nim potencjał reklamowy oraz sposób na przyciągnięcie klienta.

Korzyści wynikających ze stosowania interaktywnych kiosków jest wiele. Działają one całą dobę, siedem dni w tygodniu, są stosunkowo niewielkie i mogą funkcjonować przez wiele lat.

Dzięki nim możemy uzyskać natychmiastowy dostęp do poszukiwanych informacji bez potrzeby angażowania pracowników. Interaktywne kioski mogą służyć, jako informatory w galeriach handlowych, które mogą nie tylko wyświetlać listę sklepów, ale także wyznaczać trasę z punktu A do punktu B oraz informować o obowiązujących promocjach.

Lecz na tym ich zastosowanie się nie kończy – mogą przybierać postać bankomatów, biletomatów, mogą także wyświetlać aktualny rozkład jazdy komunikacji miejskiej, czy też repertuar kina. Stosowane są również w procesie sprzedaży, jako nowoczesne rozwiązanie, dzięki którym możliwe jest m.in. zmniejszenie kolejek przy kasie sklepowej.

Technologia Digital Signage w restauracjach

Wirtualne kioski to ciekawe i nowoczesne rozwiązania w zakresie sprzedaży. Dają bowiem możliwość przeglądania menu oraz zamawiania posiłku bez angażowania kelnerów, czy sprzedawców.

Przekonał się o tym McDonald’s, który to w niedalekiej przeszłości zdecydował się na umieszczenie ich w swoich restauracjach. Dzięki wmontowanym ekranom dotykowym, klienci mogą złożyć zamówienie oraz dokonać płatności. Takie rozwiązanie wpływa na oszczędność czasu oraz redukuje kolejki do kasy.

Technologia w świecie zabawek

Jeśli mowa o kioskach interaktywnych nie sposób nie wspomnieć o Moskiewskiej Centrali Dziecięcej, która została całkowicie zmodernizowana w 2015 roku, aby dziś na każdym kroku zachwycać nowoczesnymi, technologicznymi rozwiązaniami. Dzięki nim, poruszanie się po obiekcie, który ma aż 6 pięter, nie stanowi problemu. Dzięki kioskom z ekranami dotykowymi klienci bez problemu są w stanie odnaleźć muzeum zabawek, część gastronomiczną, plac zabaw, czy też punkt widokowy. Dodatkowo, interfejs kiosku jest zaprojektowany w taki sposób, że nie sprawi problemu nawet najmłodszym.

art_interaktywnykiosk02

Źródło: http://iq.intel.pl/wp-content/uploads/2015/08/cdm_01.jpg

Apple

Czy istnieje możliwość sprzedaży smartfonów za pomocą automatów podobnych do tych, w których zazwyczaj kupuje się napoje? Jak się okazuje – owszem. Na potrzeby ukazania możliwości, jakie drzemią w wirtualnych kioskach, w Kanadzie, zainstalowano je wraz z dwoma automatami. Dzięki temu możliwy stawał się zakup wybranego produktu marki Apple za pomocą paru kliknięć. Tym samym pokazano, jak szybko może przebiegać transakcja dzięki odrobinie technologii.

Inspiracje z Azji

Nie podlega wątpliwości, że to właśnie Azjaci przodują, jeżeli chodzi o nowinki technologiczne. Poniższy filmik przedstawia interaktywny kiosk, który reaguje nie na dotyk, ale na ludzkie gesty. Trzeba przyznać, że trudno przejść obok niego obojętnie, a przecież właśnie o to chodzi – aby przyciągnąć uwagę jak największej grupy potencjalnych klientów.

Korzyści ze stosowania interaktywnych kiosków jest wiele. Przede wszystkim odnajdą się one w większości sytuacji – mogą przecież służyć jako informatory w centrach handlowych, wirtualne menu, mapy czy nośniki reklamy. Dodatkowo, jest to innowacyjna metoda interaktywnej komunikacji z klientem, która wpływa na budowanie nowoczesnego wizerunku firmy.

Dostępne tłumaczenia: angielski, niemiecki