Rozwiązania Digital Signage – jaka jest ich skuteczność?

Rozwiązania Digital Signage – jaka jest ich skuteczność?


Rozwiązania Digital Signage – jaka jest ich skuteczność?

„Wyróżnij się, albo zgiń” – w dobie tak dużej mnogości przekazów reklamowych niełatwo jest odznaczyć się na tle konkurencji. Rozwiązania Digital Signage to innowacyjne podejście do reklamy, które skutkuje wysoką zauważalnością prezentowanego na nim przekazu, co potwierdzają liczne badania.

System Digital Signage to zupełnie nowy poziom w komunikacji między marką, a potencjalnym klientem, który jest prężnie wykorzystywany przez najbardziej rozwinięte technologicznie państwa. W Polsce jego potencjał jest dopiero odkrywany, jednak już dziś można wróżyć mu wiele sukcesów.

Według sondażu opublikowanego w Gazecie Bankowej, zaledwie 27% ankietowanych wie, czym jest technologia Digital Signage i rozważa jej wdrożenie w swojej firmie, a większość badanych wykorzystałaby ją w celu publikowania treści reklamowych. Badania wykazały również, że najczęstszym motywem stosowania tej technologii jest chęć budowania nowoczesnego wizerunku firmy oraz informowania potencjalnych klientów o ofercie.

Prawidłowo wyeksponowany ekran LED może uzyskać ponad 70% zauważalności. Dodatkowo, technologia DS pozwala uniknąć szumu reklamowego. Sprawdza się więc lepiej, niż zwykłe billboardy. Według badań przeprowadzonych przez jeden z polskich domów mediowych, jeden telebim osiągnął większą zauważalność, niż 8 billboardów znajdujących się obok.

Skuteczność rozwiązań Digital Signage

Skuteczność Digital Signage została potwierdzona także dzięki badaniom przeprowadzonym w jednym z nowojorskich centrów handlowych. Szacuje się, że w ciągu doby placówkę tę odwiedza prawie 30 000 klientów. Jest to więc idealna przestrzeń, do publikowania treści reklamowych.

W centrum umieszczone zostały ekrany plazmowe bazujące na technologii Digital Signage Wyniki badań wyraźnie pokazywały wysoką skuteczność wprowadzonej technologii – przekaz reklamowy prezentowany na nośnikach LCD wpływał w o wiele większym stopniu na wskaźnik zapamiętania reklamy w każdej z badanych grup wiekowych (od 12 do 54 roku życia), aniżeli ten sam przekaz emitowany w telewizji. Na pytanie, „Czy oglądał Pan/Pani którąś z wyświetlanych reklam podczas zakupów?” Odpowiedzi twierdzącej udzieliło:

-95% osób w wieku 12-17 lat

-78% osób w wieku 18-43 lat

-73% osób w wieku 35-54 lat

Dodatkowo, każda z grup wiekowych w większym stopniu zapamiętała tę samą reklamę publikowaną przy użyciu ekranów LED, niż tę w formie reklamy telewizyjnej.

Ankietowani przyznali też, że chętniej odwiedzają te centra handlowe, w których obecna jest technologia DS. Przekaz reklamowy nie irytuje, jest dynamiczny i rzuca się w oczy.

Podobny eksperyment przeprowadzono z uwzględnieniem samych tylko witryn sklepowych. (Źródło: Manfred Krafft, Murali K Mantrala: „Retailing in 21th Century”)
W badaniu udział wzięły 4  sklepy tej samej marki. W dwóch pierwszych zawieszono plakaty, które zajmowały dużą część witryny sklepowej. W pozostałych zainstalowano dwa 42 calowe ekrany, na których wyświetlane były krótkie filmy oraz fotografie.

art_badania01

www.topeledigital.com

W witrynach, w których zastosowano technikę Digital Signage, w ciągu 2 miesięcy zauważono wzrost sprzedaży o 30% w porównaniu do witryn z plakatami.

Mniej więcej 2/3 decyzji podejmowanych jest bezpośrednio w punkcie handlowym. Systemy Digital Signage mają wpływ na klientów na krótko przed podjęciem przez nich decyzji dotyczących wyboru produktów. Szacuje się, że rynek DS czeka dynamiczny rozwój. Można więc stwierdzić, że w niedalekiej przyszłości ekrany te będą stanowić substytut tradycyjnych wystaw sklepowych oraz plakatów reklamowych.

Dostępne tłumaczenia: angielski, niemiecki