Co Ty wiesz o DOOH?

Co Ty wiesz o DOOH?


 

Co Ty wiesz o DOOH?

Rynek reklamy potrzebuje mediów, które będą nie tylko dobrze dopasowane do odbiorców, ale także takich, które wpłyną na ich zaangażowanie, a takie cechy posiada właśnie DOOH.

DOOH, czyli Digital Out Of Home jest innowacyjnym kanałem cyfrowej komunikacji, kierowanej do odbiorców znajdujących się poza domem. Znaczenie systemów DOOH jest o tyle istotne, że jest ono w stanie dotrzeć ze swoim komunikatem właściwie w każdym miejscu, w którym znajduje się odbiorca.

Na systemy DOOH składają się 2 elementy. Pierwszy z nich – hardware – czyli komputery, serwery oraz ekrany umożliwiające komunikację między urządzeniami. Drugi – software – bazujący na zarządzaniu publikowaną treścią.

Zalet stosowania systemów DOOH jest wiele, a wśród nich można wyróżnić:

-masowy zasięg publikowanych treści

-dużą częstotliwość kontaktów z przekazem reklamowym

-bezpośrednie działanie (odbiorca nie musi inicjować przekazu, np. poprzez włączenie telewizji, tylko mimowolnie natyka się na dany przekaz)

-niewielkie koszty dotarcia do dużej grupy konsumentów

 

Digital Out Of Home wprowadza powiew świeżości wśród reklam outdoorowych oraz dostarcza nowych korzyści dla reklamodawców. Dzięki dużej elastyczności możliwe jest tworzenie kampanii, które będą dostosowane do pory dnia, a także takich, które będą w czasie rzeczywistym reagować na zmieniające się sytuacje (jak np. prognoza pogody).

Ciekawym sposobem wykorzystania DOOH jest kampania galerii Tate przeprowadzona w Londynie. Przekaz opierał się na publikowaniu treści w oparciu o aktualną sytuację (np. pogodową). Kreacje stworzone na potrzeby kampanii składały się z reprodukcji obrazów znajdujących się w galerii, które prezentowane były w odpowiednim czasie. Przykładowo – w pochmurne dni odbiorcy mogli ujrzeć komunikat z przysłowiem „every cloud has a silver lining”, jeżeli zaś prognozowano opady deszczu, na ekranach pojawiał się obraz prezentujący sztorm na morzu.

art_dooh02

Źródło: www.creativereview.co.uk/cr-blog/2014/june/ad-of-the-week-tate-britain-welcome-to-london

Do najgłośniejszych akcji z wykorzystaniem DOOH zalicza się realizację, która otrzymała nagrodę Art Of DOOH, w kategorii kampanii interaktywnej. Brytyjska organizacja Women’s Aid postanowiła nagłośnić kwestię przemocy wobec kobiet. Twórcy kampanii „If you can see it, you can change it”, podeszli do tematu w niecodzienny sposób i wykorzystali możliwości DOOH oraz systemu eyetracking. Na jednym z londyńskich deptaków umieszczono więc elektroniczny billboard, który prezentował pobitą twarz kobiety. Kiedy któryś z przechodniów skierował wzrok na ekran, z twarzy kobiety zaczęły znikać siniaki i zadrapania, a im więcej osób zwracało uwagę na nią uwagę, tym zdrowiej ona wyglądała.

Dodatkowo, każda osoba, która posiadała na swoim smartfonie aplikację Weve i znajdowała się w pobliżu, dostawała wiadomość z prośbą o dotację.

Wysoka popularność nośników DOOH opiera się o starą, marketingową regułę, która mówi o tym, że tylko ten produkt, który dostarczy odbiorcom realnej korzyści, odniesie sukces na rynku. W przypadku Digital Signage korzyść przyjmuje formę aktualnego komunikatu (jak np. w przypadku londyńskiej galerii Tate) oraz doznań emocjonalnych.

Wykorzystując innowacyjne rozwiązania technologiczne, do których zalicza się również DOOH, można tworzyć kampanie, które będą elastyczne oraz będą docierać do skonkretyzowanego targetu. Dodatkowo, Digital Out Of Home umożliwia tworzenie raportów z efektywności danej kampanii zaraz po jej zakończeniu. DOOH posiada duży potencjał, dlatego też jego przychody, zarówno te całkowite, jak i z udziału rynku, nieustannie rosną.

Dostępne tłumaczenia: angielski, niemiecki