Co to jest ambient marketing i jak wykorzystać go w praktyce?

Obiło Ci się o uszy to stwierdzenie, jednak nie do końca wiesz, z czym jest związany? To mocny trend, który stopniowo wypiera tradycyjne metody marketingowe w świecie reklamy. Jeżeli i Ty chcesz działać nieszablonowo, zostań z nami, a dowiesz się o tej technice czegoś więcej.

Co to jest ambient marketing?

To nic innego, jak wykorzystanie nowych narzędzi, nośników lub miejsc reklamowych. Potocznie mówi się, że ambient marketing to wszystkie niestandardowe formy komunikacji z klientami, a definicje wspominają głównie o działaniach cechujących się nowością, wywoływaniem zaskoczenia u klientów oraz odejściem od standardowych szablonów komunikacji z klientami.

Skąd wziął się ambient marketing?

Początki tej formy reklamy sięgają lat 90. dwudziestego wieku. Pierwszym przedsiębiorstwem, które zdecydowało się na ten mocny ruch była firma Concord, pochodząca z Wielkiej Brytanii. Marka postawiła na zastosowanie niekonwencjonalnych metod reklamowych, z uwagi na obserwacje, dotyczące uodpornienia odbiorców na tradycyjne formy.

Zaintryguj odbiorców

Ta forma promocji skupia się na zainteresowaniu odbiorcy i zapewnieniu interakcji tak, aby na dłużej pozostać w pamięci klienta. Ambient marketing charakteryzuje się powiewem świeżości, kreowaniem nowych, skutecznych i intrygujących form reklamowych, które przykuwają uwagę odbiorcy i są dla niego przydatne. Jest to najlepszy przykład na to, że branża reklamowa próbuje przystosować się do zmieniających się trendów w świecie reklamy.

 

 

Codzienność i marketing

Ambient jest reklamą, która może być elementem przestrzeni publicznej, spotykanym w codzienności. Odbiorcy przyzwyczaili się do tradycyjnych form, które z czasem stały się dla nich niezauważalne. Akcje ambientowe bazują mocno na emocjach i to nimi przywiązują klientów do marki. Zapewne kojarzycie pojawiające się czasem hasła na chodniku. Może zapadły Wam one w pamięć albo stały się świetnym kontentem do udostępniania znajomym? Jeśli tak, wiesz jak to doskonale działa.

Jak używać go w marketingu?

Wiesz już, co to jest ambient marketing. Pora, abyś poznał 5 czynników, które powinna zawierać taka forma reklamy, aby była w pełni skuteczna.

  1. Postaw na taktykę. Musi ona zaskakiwać odbiorcę. Dobrze, jeśli reklamy będą niesamowicie kreatywne, humorystyczne i intrygujące.
  2. Stanowczo określ swoją grupę docelową. Zdecydowanie, w tym przypadku będzie to młode pokolenie, które tradycyjne formy reklamy omija szerokim łukiem i od kreatorów reklam wymaga czegoś nieoczywistego i czegoś, z czym będzie można się utożsamić. Niestandardowe narzędzia właśnie to umożliwiają.
  3. Ambient marketing powinien również angażować odbiorców na tyle, aby wykazali oni zainteresowanie. Pamiętaj jednak, że odbiór Twoich reklam nie może zajmować zbyt wiele czasu. Zbuduj nim również poczucie przynależności do grupy w oparciu o dostępne informacje.
  4. Dodatkowo bardzo ważne jest to, w jaki sposób odbiorca dociera do reklamy i ją odkrywa. Ambient może się pojawić przez zaskoczenie albo przez interakcję z potencjalnym odbiorcą.
  5. Zastanów się dokładnie nad medium. Najbardziej popularnymi rodzajami są znaki i symbole. Nie potrzebują one mocnego skupienia uwagi odbiorcy, aby dany komunikat został poprawnie odczytany.

Przykłady, czyli jak robią to inni

Jeżeli nie masz pomysłu na ambient marketing, zainspiruj się pomysłami światowych marek, które działają z wielką siłą i tworzą bardzo przemyślane oraz inteligentne reklamy ambientowe, dostosowane do sytuacji.

Jedną z marek, z których niezaprzeczalnie warto brać przykład w tej kwestii jest McDonald’s. Znanym ambientem tego baru szybkiej obsługi była akcja na Dniach Świętego Patryka w Chicago, gdzie obok rzeki, koloryzowanej z okazji święta na zielono, pojawił się ogromy miętowy shake.

Innym przykładem może być Ikea i jej kanapy, które zostały umieszczone na przystankach. Zaskoczenie, które wywoływały wśród przechodniów, a także miłe emocje i wygoda towarzysząca oczekiwaniu na autobus, zbudowały uznanie oraz przywiązanie do marki, a przy okazji stały się ogólnodostępnym testerem.

Jeżeli chcesz się wyróżnić tak jak te światowe marki, ale nie masz pomysłu, postaw na sprawdzonych specjalistów z firmy VSG, którzy zadbają o Twój ambient marketing.

Rodzaje ambient marketingu

Jednym z najpopularniejszych typów reklamy jest marketing szeptany, w którym największym kanałem rozpowszechniającym jest człowiek. Przekaz zachodzi w tym przypadku drogą bezpośrednią z ust do ust, w postaci rozmowy telefonicznej czy przez komunikator. Jest to forma wiarygodna i skuteczna, ale nie daje możliwości kontrolowania odbioru przekazu.

Kolejną znaną formą marketingu ambientowego jest ambient wirusowy. Rozprzestrzenia się on jak wirus, który zaraża kolejne osoby. Marketing wirusowy ma również odmianę zwaną marketingiem partyzanckim, opierającą się głównie na maksymalizacji zysku i minimalizacji nakładów, wykorzystując do jego tworzenia zasoby firmy.

Marketing zapachowy jest kolejną odmianą ambientu. Kładzie ona nacisk na stosowanie intrygujących woni, które zwracają uwagę potencjalnego klienta, zachęcając do dokonania zakupu. W ten sposób tworzy się zapachowy obrazek emocjonalny, przypisany do danego miejsca oraz kreuje się ciepły i przyjemny wizerunek.

Ostatnim typem podziału reklam ambientowych jest tzw. gender marketing. Skupia się on głównie na płci odbiorcy. Ważne w tym wypadku są różnice w zachowaniach oraz proces podejmowania decyzji zakupowych. Dzięki temu można łatwiej dopasować typ reklamy do danej grupy i działać jeszcze bardziej skutecznie.

 

Nie taki drogi, jak go malują

Ta forma zdecydowanie góruje jakościowo nad standardowymi reklamami. Nie oznacza to jednak, że jej ceny sięgają równie wysoko. Mimo że tworzenie tego typu reklam odznacza się humorem, emocjami i kreatywnym podejściem, które zapada w myśl na długi czas, to są one porównywalne cenowo do innych standardowych działań marketingowych.

Reklama ambientowa to trend, za którym podążają czołowe marki. Koniec z nudnymi reklamami, które giną w tłumie. Czas na kreatywne narzędzia i zaskakujące podejście, które wywróci branżę reklamową oraz doda jej prawdziwego sznytu. Postaw na nowoczesną formę i zainwestuj w reklamę ambientową, która bawi, zaskakuje i przyciąga, a co najważniejsze nie przejdzie bez echa.

Zobacz więcej:

VSG Poland
ul.Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa

Chętnie odpowiemy na twoje pytania

KONTAKT Z SERWISEM