Marketing sensoryczny – przykłady zastosowania

W marketingu tradycyjne formy są już passe. Dużą rolę oprócz samej reklamy produktu odgrywa całe otoczenie, które towarzyszy nam przy zakupie. Jak różne czynniki wpływają na nasz proces zakupowy? Dowiedz się, czym jest reklama sensoryczna i na jakich zasadach działa, rozbudzając nasze zmysły.

Czym jest marketing sensoryczny?

Emocje to w tym przypadku słowo klucz. Marketing sensoryczny opiera się na odbiorze przez nas impulsów, silnie uruchamiających nasz proces decyzyjny i działanie. Jest to forma bazująca na bezpośrednim działaniu na podświadomość klienta poprzez zmysły. Sposób ten jest przystosowany do klimatu panującego w branży czy też w samym sklepie. Marketing sensoryczny wywołuje skojarzenia z wybranym produktem, które przy skutecznej komunikacji powinny być pozytywne i przyjemne. Doświadczenia, serwowane klientom mogą rozbudzić chęć posiadania Twoich produktów oraz zbudować przywiązanie do Twojej marki. Jest to nieco nietypowa, ale dosyć skuteczna forma reklamy.  

Kupujemy wzrokiem 

Bodźce wzrokowe bardzo mocno oddziałują na to, jak odbieramy dane produkty czy też otoczenie. Wzrok to dominujący zmysł, który jest naszym głównym wskaźnikiem, prowokującym do podjęcia zakupu. Można na niego wpływać poprzez granie kolorami, rozmieszczeniem, wielkością, kształtem czy też światłem. Jak wykorzystać tę wiedzę w marketingu? Jest kilka rzeczy, o które powinieneś zadbać, stosując marketing sensoryczny z naciskiem na wzrok. 

Kontakt

Po pierwsze ważną kwestią jest w tym przypadku opakowanie. Dopasowany design do odbiorcy sprawi, że produkt wyda mu się bliski i że będzie chciał wrócić do domu właśnie z nim. 

Drugą istotną sprawą będzie dekoracja sklepu. Powinna ona nawiązywać do charakteru marki i jej oferty. Zadbaj, aby motyw przewodni był silnie związany z Twoimi produktami. 

Niemniej istotne jest też oświetlenie sklepu. W niektórych przypadkach stosuje się lampy w kolorze nawiązującym do ekspozycji. Należy również mieć na uwadze, że odpowiednie światło może niwelować wady produktu, a inne je podkreślać. 

Czytelność etykiet, zawierających cenę jest również ważnym czynnikiem decydującym o zakupie danego produktu. Zadbaj, aby wszystkie ważne informacje o produkcie, a przede wszystkim cena była widoczna dla Twoich klientów. 

Kolejną popularną w ostatnich czasach metodą działania na wzrok jest Digital Signage, czyli wyświetlanie materiałów video, reklamujących produkty, znajdujące się w bliskiej okolicy. Monitory przyciągają wzrok, a reklamy firmy na nich wyświetlane zostają zapamiętane na długo.Obraz zmieniający się na ekranach jest dopasowany do aktualnych promocji przygotowanych dla klienta, może zmieniać się dowolnie często,przez co oferta jest zawsze aktualna. 

Dotykiem przykuj uwagę

W połączeniu ze zmysłem wzroku, dotyk wywołuje prawdziwą mieszankę wybuchową. Mowa tutaj o materiale lub powierzchni produktu. To właśnie po dotknięciu produktu jesteśmy w stanie ocenić, czy jest on solidnie wykonany. Po miękkości ubrań możemy stwierdzić czy ta konkretna koszula posłuży nam przez długie lata czy będzie się gnieść przy każdym ruchu. Zdecydowanie reklama bazująca na dotyku działa mocniej na kobiety niż mężczyzn. Warto dawać więc klientom dodatkową wartość w postaci krótkiego instruktażu, jak korzystać z danych produktów lub zademonstrować, jak działa opakowanie. Tym sposobem pokazujesz swój produkt, a także pozwalasz zapoznać się z nim dokładnie swoim odbiorcom. 

Postaw na zapach, który przyciąga

Nie od dziś wiemy, że zapach potrafi przyciągnąć i wywołać emocje, a także spowodować, że chcemy przebywać w danym miejscu. Tzw. aromamarketing sprawdza się głównie w przypadku restauracji, które zapachem potraw przywołują do siebie przechodniów. Również inne sklepy stosują tę technikę w celu budowania pozytywnych skojarzeń z marką. A czy wiesz, że ponoć ponad 60% klientów zapamiętuje markę częściej po zapachu niż po obrazach, które widzi? To bardzo dużo, dlatego nie lekceważ tego typu promocji. Tak się składa, że jest to jedna z wiodących kategorii reklam sensorycznych, która działa na dwóch płaszczyznach. Wywołuje emocje oraz wpływa na doświadczenia, powodując chęć zakupu.

Smak wpływa na odbiór

Zapewne nie raz skusiłeś się również na degustację w markecie i właśnie to spowodowało, że do domu wróciłeś z tym konkretnym produktem, o którego istnieniu wcześniej nie miałeś bladego pojęcia. Podziałał na Ciebie smak, przykuwając Twoją uwagę do czegoś, co przedtem nie wzbudzało u Ciebie żadnych emocji. 

A w jaki sposób smak może mieć wpływ przy reklamach w telewizji? Widok apetycznie wyglądających potraw to gwarancja pobudzenia odbiorców i ich kubków smakowych. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym wypadku estetyka, sprawiająca, że przekaz nabiera na sile. 

Dodatkowo wzmocnione poprzez pobudzenie zmysłu wzroku usługą Digital Signage możemy zadbać o efektywna sprzedaż.

Wywołaj zakup dźwiękiem

Jest to często używana forma marketingu sensorycznego, jednak nie działa na tak dużą skalę. Każdy z nas ma odmienny gust muzyczny, a więc wybranie odpowiedniego rodzaju może być bardzo trudne i nie u każdego dany utwór wywoła pozytywny oddźwięk. Odbiór przekazu muzycznego jest też bardzo mocno uwarunkowany samopoczuciem osób czy nawet aktualną pogodą. 

Bardzo duży wpływ na rodzaj muzyki ma typ produktu. Dlaczego? Jeżeli dana rzecz podlega spokojnemu zastanowieniu, to osoby zajmujące się sensorycznym marketingiem postawią na łagodne utwory. Z kolei w miejscach, gdzie klientów jest sporo, muzyka jest zazwyczaj głośniejsza i w szybszym tempie. 

Visual Solution Group sp.zo.o to firma która zapewnia mocne fundamenty współpracy w zakresie obsługi kompleksowej,także odpowiedzialnym za audiomarketing, dobór odpowiedniej muzyki skalibrowanej z daną ofertą produktową.

W jakiej branży sprawdzi się marketing sensoryczny?

Marketing sensoryczny odnosi sukcesy we wszystkich branżach, oferujących swoje produkty i usługi klientom. W tym typie marketingu nie ma tak naprawdę ograniczeń, jeżeli świadczymy usługi, szczególnie gdy proces zakupowy odbywa się stacjonarnie. Szerokie spektrum oraz skuteczne wyniki pod względem wizerunkowym powodują, że zyskuje on na popularności na rynku reklamowym. 

Kontakt

Marketing sensoryczny to nowoczesne narzędzie w komunikacji handlowo-marketingowej, które nie rzuca się na pierwszy rzut oka, natomiast coraz więcej marek korzysta z jego form, oddziałując na zmysły swoich potencjalnych klientów. Jeżeli chcesz działać skutecznie, postaw właśnie na taką formę, działającą niepostrzeżenie, ale i skutecznie. firma Visual Solution Group analizuje potrzeby firmy i tworzy koncepcję kompleksową wykorzystującą marketing sensoryczny. Technologia zostaje wpasowana w content producenta. Miejsce sprzedaży staje się atrakcyjną oazą w której klient ma pobudzone zmysły odpowiedzialne za decyzje zakupowe.

Nasza realizacja – Monnari

Zobacz więcej:

VSG Poland
ul.Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa

Chętnie odpowiemy na twoje pytania

KONTAKT Z SERWISEM