Dlaczego warto? Dajmy pierwszeństwo liczbom. Według Marketer+ aż o 51% wzrosła sprzedaż pod wpływem muzyki w grupie poniżej 25 roku życia, o 11% w grupie 25-50 lat, natomiast wśród konsumentów 50+ aż o 38%.
Muzyka do sklepu
Ponadto Dom Badawczy Maison przeprowadził ankietę, której wyniki zaskakują – aż 91% badanych przyznaje, że decyduje się na zakupy w sklepach, gdzie z głośników płynie muzyka. Kropkę stawia TNS OBOP, z którego badań wynika, iż u co drugiego klienta na ocenę sklepu miała wpływ muzyka. A teraz usiądź wygodnie i zastanów się, czy audiomarketing to tylko kolejna fantazja w branży reklamowej, czy też rewolucyjna metoda na zwiększenie sprzedaży, pozyskanie nowych klientów i szansa na budowanie lojalnych relacji z obecnymi odbiorcami naszej marki? Czytając to, słyszysz tylko ciszę, czy przyjemne dźwięki muzyki? Audiomarketing – nie mrzonka, a doskonałe narzędzie marketingowe dla Twojego biznesu.
Audiomarketing – definicja
Spytasz: co to jest audiomarketing? Z formalnych definicji wynika, iż jest to oddziaływanie na osoby będące w procesie zakupowym poprzez zmysł słuchu, więc muzykę i odpowiednio skonstruowane spoty reklamowe. Kluczem jest założenie, iż muzyka skłania klientów do sfinalizowania transakcji, w połączeniu z aranżacją przestrzeni lokalu, designem, zapachem i oświetleniem wpływa na ostateczne decyzje zakupowe konsumentów. Audio marketing ma jeden główny cel. Jest nim stworzenie jak najbardziej sprzyjającego klimatu w miejscu sprzedaży, emitując właściwie skomponowaną ścieżkę muzyczną z komunikatami reklamowymi, co mocno oddziałuje na klienta. Muzyka zdecydowanie wydłuża czas przebywania konsumenta w miejscu sprzedaży i zachęca do powrotu.
Z audiomarketingiem spotykamy się nie tylko w dużych centrach handlowych czy lokalnych sklepach detalicznych, ale również w miejscach sprzedaży usług, np. w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, SPA czy w gastronomii. Dostarcza muzykę do konkretnych miejsc, budując tym samym wizerunek marki w biznesie.
Jak na konsumentów wpływa muzyka w sklepie?
- stymuluje ich doznania emocjonalne
- stymuluje bodźce sensoryczne i pobudza myślenie
- zapisuje w pamięci konkretne miejsce i wydarzenie, co zwiększa potencjalny powrót do miejsca sprzedaży
- towarzyszy podczas podejmowania decyzji zakupowych
- zatrzymuje na dłużej i buduje skojarzenia z marką
- relaksuje i odpręża
Jak zatem wpływa na konsumentów narzędzie audiomarketingowe, czyli specjalna playlista dedykowana konkretnemu miejscu sprzedaży?
- utożsamianie muzyki z marką, wzmocnienie wizerunku w świadomości klienta
- stanowi świetne narzędzie marketingu w formie bezpośredniej – klient na bieżąco otrzymuje informacje o marce, promocjach lub wyprzedażach
- tworzenie muzycznego wizerunku marki
- audiomarketing utożsamia klienta z miejscem sprzedaży i zachęcanie do ponownych odwiedzin
- tworzenie wyjątkowej atmosfery (dedykowane playlisty okolicznościowe, np. Świąteczne)
- wydłużenie czasu zakupowego klienta niż w przypadku braku programu muzycznego w miejscu sprzedaży
- nieformalny klimat zakupów – efekt rozluźnienia, bezpretensjonalność w komunikacji, poczucie swobody i komfortu
- podniesienie efektywności zarówno kupna, jak i sprzedaży
Audiomarketing – dlaczego warto?
Przede wszystkim dlatego, że muzyka w miejscach sprzedaży potęguje chęć zakupową u klientów, jak również kreuje pozytywne wyobrażenie marki. Marketing sensoryczny, którego częścią jest audiomarketing to potężny obszar reklamy, tworzący image marki, definiujący styl życia i budujący skojarzenia z produktami lub usługami. Audiomarketing pozwala na tworzenie muzyki niezależnej, całkowicie odrębnej, dedykowanej wyłącznie konkretnym brandom.
W VSG wykorzystujemy potencjał digital signage. Specjalny system obsługuje strefę audio w miejscu sprzedaży. Kontent audio jest niezależnie sterowany, dostarczany przez sieć i centralnie zarządzany. Program muzyczny pozwala również na systemowe ustawienie częstotliwości reklam dźwiękowych – proces jest także zarządzany i aktualizowany całkowicie zdalnie. Ponadto system VSG umożliwia losowy dobór utworów, eliminując ryzyko powtórzeń:
- utwory nigdy nie będą występować w tej samej kolejności, co wyklucza znużenie muzyką
- muzyka dla klienta jest zabezpieczona bez dodatkowych opłat
- VSG ponosi pełną odpowiedzialność za prawa autorskie do emitowanej muzyki przed ZaiKS, SPAV i STOART
Audiomarketing – cena
Inwestycja w audiomarketing jest opłacalna i szybko się zwraca. Cena uzależniona jest od długości programów muzycznych oraz rodzaju playlisty (muzyka komercyjna lub royalty free). Muzyka staje się poniekąd Twoim logo i zwiększa szansę na wyróżnienie Twojej marki spośród rosnącej konkurencji. Ponadto zyskujesz legalne źródło muzyki i oszczędzasz – nie musisz na własną rękę kupować licencji do poszczególnych utworów.
Audiomarketing – przykłady można mnożyć. Potencjał muzyki w biznesie wykorzystują zarówno restauracje, centra handlowe, ośrodki wellness, hotele, jak również firmy, które chcą stworzyć przyjemny klimat do pracy dla osób zatrudnionych. Win win!
Dźwięki mają znaczenie.